Jak powstają nasze produkty

W tym artykule chcielibyśmy Ci przybliżyć jak powstają nasze ubrania. Mam nadzieję, że ten artykuł bardzo Ci się spodoba i docenisz jak wiele serca wkładamy w produkcję każdego naszego produktu. 

Szycie ubrań składa się z 9 etapów:

  1. Wizja
  2. Projektowanie
  3. Wybór materiałów
  4. Krojenie
  5. Klejenie
  6. Overlockowanie
  7. Szycie i prasowanie
  8. Etap korekty
  9. Sprzedaż

 

Dla lepszego zobrazowania- jako przykład produkcji wybraliśmy żakiet- i w tym artykule opiszemy cały ten proces.

1. WIZJA

Pierwszą rzeczą od której przeważnie zaczynamy jest wizja. Poświęcamy sporo czasu na wymyślenie nowych krojów, które chcielibyśmy zaprezentować w naszej ofercie. Zawsze słuchamy co chciałybyście kupić i staramy się dopasować do tych wymagań.

2. WYBÓR MATERIAŁÓW

Często etap wyboru materiałów jest poprzedzony etapem projektowania.

Po wyborze wizji żakietu do projektowania zaczynamy szukać odpowiedniej jakości materiałów. Zawsze staramy się dobrać tylko dobrej jakości tkaniny. Wiemy, że ma to olbrzymie znaczenie dla każdej kobiety. Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić odpowiedniego materiału to rezygnujemy z modelu, ponieważ nie chcemy szyć ubrań niskiej jakości.

3. ETAP PROJEKTOWANIA

Po wizualizacji rozpoczynamy od rozrysowania projektu na kartce. Po dokładnym rozrysowaniu wszystkich linii i zaszewek rozpoczynamy projektowanie komputerowe. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jeden niezauważony błąd może zdecydować o tym w jaki sposób żakiet będzie prezentował się na sylwetce. Czy wiesz, że przy projektowaniu rozmiarówki żakietu należy sprawdzić nawet ponad 4000 tysiące (cztery tysiące!) rzeczy, które mogą wpłynąć na efekt finalny. Każdy nasz element dzielimy na części, które należy sprawdzić z elementami, które będą wspólnie zszywane. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu, procedurom i oczywiście przede wszystkim nowoczesnym technologiom, tj. komputerowe oprogramowanie tworzenia szablonów dopracowujemy nasze szablony z dokładnością do 0,1mm! Co byłoby niemożliwe przy projektowaniu ręcznym- uwzględniając tak dużą liczbę elementów do sprawdzenia.

Szczegółowy opis etapu projektowania opisaliśmy tutaj.

Po przygotowaniu wszystkich elementów, tj. tkanina, podszewka, klejka i flizelina możemy przejść do etapu krojenia.

4. ETAP KROJENIA

Każdy nowy materiał należy zdekatyzować, tzn. sprawdzić w jaki sposób materiał kurczy się pod wpływem ciepła. Sprawdzamy to na 1,5 metrowych kawałkach materiałów, aby jak najdokładniej sprawdzić efekt wykurczu. Wykonujemy to pod wpływem ciepła żelazek przemysłowych, dzięki czemu nasze produkty nie skurczą się w po zakupie. Zdarzyło nam się, że jedna tkanina skurczyła się aż o 6 cm na 1,5m długości! Czy potraficie sobie wyobrazić, że spodnie byłyby krótsze aż o 5 cm niż nasza forma?… Każdą belkę należy sprawdzić osobno i odpowiednio opisać. Dzięki oprogramowaniu komputerowemu jesteśmy w stanie zniwelować efekt różnicy wykurczu poprzez proporcjonalne powiększenie szablonów. 

Po wyborze rozmiarów do skrojenia, odpowiedniego materiału i sprawdzeniu wykurczu belki wykorzystujemy nasze oprogramowanie do jak najoptymalniejszego ułożenia elementów na stole krojczym. Dzięki temu czas krojenia znacznie się skraca oraz jest mniejsza ilość śmieci poprzez lepsze wypełnienie powierzchni tkaniny. 

Do przekazania danych z programu komputerowego do wykrojenia tych elementów wykorzystujemy ploter wielkowymiarowy- który drukuje na papierze o szerokości ponad 150 cm. 

Po uzyskaniu wydruku następuje lagowanie materiału, tj. ułożenie odpowiedniej liczby warstw do wykroju. Każdy etap należy wykonać bardzo starannie, aby na powierzchni materiału nie wystąpiły marszczenia przez co elementy byłyby nierówne.

Następnie należy cały układ rozkroić specjalnymi nożami krojczymi oraz zaznaczeniem miejsc przeszywania ubrań.

Należy mieć bardzo “pewną rękę”, aby móc dokładnie wykroić dużą liczbę warstw.

Po wykrojeniu wszystkich elementów i nacinków technicznych należy zaznaczyć każdą warstwę osobno (odróżnienie lewej strony od prawej, co w materiałach jednolitych jest bardzo istotne, ponieważ występują bardzo niewielkie różnice między stronami) oraz odpowiednio pogrupować elementy rozmiarów i przekazać do dalszej fazy produkcji.

5. ETAP KLEJENIA

W tej fazie wykorzystujemy 2 rzeczy: klejkę i flizelinę. W uproszczeniu, klejka (tylko w żakietach i bolerkach) jest wykorzystywana do podklejania elementów zewnętrznych tkaniny (bez rękawów), natomiast flizelina do usztywniania elementów wewnętrznych tkaniny (a także kołnierzy doszywanych, tj. w żakiecie Olivia). Podklejanie każdego elementu (oprócz rękawów) powoduje, że żakiet dużo ładniej się prezentuje dzięki usztywnieniu tkaniny. 

Flizelina jest wykorzystywana, aby dekolt przy szyi nie rozciągnął się podczas użytkowania.

na tym etapie pracuje się nad pojedynczymi elementami, aby odpowiednio je podkleić. 

Po podklejeniu żakietów i bolerek przechodzi do fazy szycia. Natomiast pozostałe produkty, tj. sukienki, spódnice, spodnie zostają podane do fazy overlockowania.

6. ETAP OVERLOCKOWANIA

Ta etap dotyczy sukienek, spódnic i spodni (oraz żakietów i bolerek bez podszewki). Każdy element należy zoverlockować, aby skrajne części materiału nie uległy rozwarstwieniu. Overlockowanie polega na przeszyciu zewnętrznej części elementu na specjalnej maszynie, zwanej Overlockiem. Tutaj także należy bardzo uważać, ponieważ maszyna także odcina kawałki wystające poza obrys, czyli przez nieuwagę… można zniszczyć cały element lub spowodować, że w fazie szycia odcinki nie będą do siebie pasowały. 

Po przygotowaniu wszystkich elementów, paczka zostaje przekazana do fazy szycia.

7. ETAP SZYCIA I PRASOWANIA

Etap szycia i prasowania jest ze sobą powiązana. Po zszyciu poszczególnych elementów (wykonanie 1-2 szwów) w naszej firmie przekazujemy te elementy do rozprasowania prasowania. Większość firm oszczędza na tej fazie czas i prasuje elementy już pod koniec szycia, jednak nie jest się w stanie odpowiednio odprasować szwów i efekt wizualny nie byłby taki jaki byśmy chcieli.

W fazie projektowania tworzyliśmy specjalne nacinki techniczne, aby wspomóc pracę i dokładność krawcowych podczas zszywania elementów. Nacinki techniczne są to krótkie wycięcia na skraju materiału (do 0,5cm długości), aby pokazać, w których miejscach 2 zszywane elementy mają się ze sobą połączyć. Dzięki technologii komputerowej możemy to zrobić z dokładnością do 0,1mm! Oczywiście nie będzie widać nacinków, ponieważ ukryte są w szwach, które mają 1 cm szerokości. W pierwszej kolejności zszywa się podszewkę z elementami wewnętrznymi tkaniny, następnie osobno elementy zewnętrzne tkaniny, które później należy połączyć z warstwą podszewki. Następnie są doszywane poduszki, aby żakiet ładniej się prezentował. Na samym końcu wszywa się rękawy. To tutaj najbardziej pomocna jest współczesna technologia, aby móc z wielką dokładnością zaznaczyć miejsca zszycia. Ciekawostką jest to, że wszystkie pomiary należy robić na linii szycia, a nie zewnętrznym odcinku, co w skrajnych przypadkach może różnić się nawet o kilka centymetrów! Linia szycia to miejsce wewnętrz materiały, zlokalizowane w odległości 1 cm od skraju elementu (w naszej firmie wszystkie szwy wykonujemy na 1 cm), natomiast zewnętrzny odcinek to jest linia cięcia elementu podczas fazy krojenia. 

Na tym etapie krawcowe także dają nam informację zwrotną czy wszystkie elementy w fazie projektowania były poprawnie oznaczone. Jeśli były jakieś błędy zostają one od razu wyeliminowane.

Po uszyciu całego elementu żakiet jest ponownie odprasowywany i może przejść do fazy korekty.

8. ETAP KOREKTY

Dopiero w tym momencie możemy sprawdzić jak w rzeczywistości prezentuje się żakiet. Marynarka jest przymierzana przez jedną z naszych krawcowych. Sprawdzamy czy wszystko układa się idealnie i w jaki sposób się prezentuje. Często zdarza nam się, że decydujemy się na kilkumilimetrowe (tak, tylko 2-3 mm!) poprawki, tj. przesunięcie szwa, powiększenie lub zmniejszenie kołnierza. 

Jeśli występują poprawki (nawet te najmniejsze) to wracamy do fazy projektowania i powtarzamy cały proces ponownie.

Ze względu na to, że zawsze dążymy do perfekcji (taka już nasza natura 🙂 ) to zdarza nam się powtórzyć ten etap 2-3 razy.

Dopiero po zaakceptowaniu całości prezentujemy żakiet na wąskiej grupie klientek i czekamy na Wasze opinie.

Jeśli podoba Wam się fason i kolor żakietu to rozpoczyna się etap sprzedaży.

9. ETAP SPRZEDAŻY

To jest etap, która daje nam zielone światło na szycie całej rozmiarówki i wysyłamy produkty do współpracującego z nami studia fotograficznego, aby móc zaprezentować nasz nowy żakiet.

 

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci cały, czasochłonny proces przygotowania naszych produktów i pokazał jak wiele serca wkładamy, abyś była zadowolona z dokonanego zakupu w naszej firmie.

Tutaj możesz przeczytać co piszą o nas nasze klientki: kliknij tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *