Jak projektujemy nasze produkty

W tym artykule chciałbym przybliżyć jak wygląda projektowanie odzieży. Aby łatwiej zwizualizować proces projektowania posłużę się przykładem żakietu.

WIZJA PROJEKTU

Zawsze rozpoczynamy od wizji projektu, który chcemy przygotować. Na początku rysujemy na kartce papieru cały krój, składający się z cięć i zaszewek. Dopiero widząc cały układ zabieramy się do projektowania komputerowego. 

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu posiadamy własne tabele wymiarów jakie należy przyjąć do utworzenia siatki konstrukcyjnej, aby zaprojektowane ubrania ładnie układały się na sylwetce. 

Po wykonaniu siatki konstrukcyjnej tworzy się podstawową wersję żakietu. 

NITKA PROSTA

Po otrzymaniu podstawowej wersji żakietu bardzo ważnym zadaniem jest odpowiednie zaznaczenie nitki prostej w materiale. Jest to oznaczenie, w którym kierunku należy ułożyć części żakietu podczas krojenia. Na pewno zdarzyło Ci się denerwować na produkty zakupione w różnych firmach, gdzie podczas prasowania przód i tył skręcają w jedną stronę, nie układając się symetrycznie na środku . 

PROJEKTOWANIE TKANINY

Dopiero teraz zaczyna się tworzyć szablon, który rozrysowaliśmy na kartce poprzez odpowiednie zaznaczenie liczby cięć i zaszewek. 

Po oddzieleniu szablonu na różne części, np. przód, bok przodu, bok tył, tył, 2 części rękawa (w podanym przykładzie jest to 6 różnych części) sprawdzamy czy wszystkie wspólne odcinki są równe, tzn. czy część wspólna, która połączy np. bok przodu i przód są takie same. Dzięki oprogramowaniu komputerowemu jesteśmy w stanie to porównać z dokładnością do 0,1mm! Jeśli wszystko jest poprawne to zaznaczamy nacinki technologiczne, które są niezbędne do dokładnego uszycia przez krawcowe. Po wykonaniu tej czynności znowu sprawdzamy czy nacinki znajdują się w tym samym miejscu dla wspólnych części. 

Następnie do każdej części należy dodać szwy i podwinięcia (przeważnie dolne części elementów, które należy schować pod tkaninę lub zszyć wewnątrz np. z podszewką).

Po wykonaniu i sprawdzeniu wszystkich elementów tkaniny zaczynamy projektować podszewkę. 

PROJEKTOWANIE PODSZEWKI

Należy wrócić do naszej siatki i wyjąć podstawową wersję żakietu. Elementy podszewki i tkaniny mogą różnić się od siebie kształtem, ale muszą mieć zachowany wspólny wymiar. Po rozdzieleniu elementów należy ponownie sprawdzić czy wszystkie wymiary się zgadzają. 

Podszewkę pomniejszamy o wewnętrzne części tkaniny, tj. odszycie tyłu czy obłożenie przodu. Elementy z tkaniny muszą mieć powtórzone czynności opisane w projektowaniu tkaniny.

Następnie dodajemy odpowiedni luz konstrukcyjny w elementach z podszewki, aby użytkowanie naszych produktów było jak najbardziej komfortowe. Jeśli zapomnielibyśmy dodać tego luzu, po założeniu żakietu czulibyśmy, że “żakiet trzyma” i ciężko się jest w nim poruszać.

Następnie sprawdzamy czy wszystkie elementy wspólne mają takie same długości. Po czym tworzymy nacinki technologiczne i ponownie sprawdzamy czy wszystko się zgadza.

Należy także dodać szwy, aby była wspólna linia szycia.

Część elementów podszewki będzie zszywana z tkaniną, dlatego należy porównać te części wspólne.

PROJEKTOWANIE KLEJKI I FLIZELINY

Klejka i flizelina muszą być dopasowane do odpowiednich elementów tkaniny, dlatego zostają wykorzystane te same części, jednak bez nacinków technologicznych.

STOPNIOWANIE

Wszystko co było opisane powyżej służyło do stworzenia tzw. rozmiaru bazowego, czyli podstawowej wersji żakietu w jednym, dowolnym rozmiarze. 

Jeśli wszystkie części wspólne mają te same długości możemy przejść do stopniowania szablonu. Jest to pewnego rodzaju ułatwienie, ponieważ znając jak powiększają się (lub pomniejszają) poszczególne odcinki w kolejnych rozmiarach możemy łatwo odwzorować pozostałe rozmiary szablonu. 

Firmy, które szyją tylko kilka rozmiarów (S,M,L) nie zwracają wielkiej uwagi. My posiadamy w swojej ofercie nawet 12 różnych rozmiarów jednego fasonu z tego względu szczególnie dbamy o ten etap. Dla przykładu jeśli ktoś przyjmie 1 cm przeskoku w stopniowaniu zamiast 0,7 cm to przy dwunastu rozmiarach jest to różnica aż 3,6 cm! Proszę sobie wyobrazić np. o tyle szersze ramię! 🙂 

Właśnie dzięki tak szerokiemu wyborowi rozmiarów przyjęliśmy własne zasady stopniowania ubrań, przez co panie noszące rozmiar 36, a także 56 mogą wyglądać dobrze. 

Jeśli ktoś wykonywałby stopniowanie ręcznie, musiałby stworzyć każdy szablon osobno. Posiadając osiem części tkaniny (6 zewnętrznych + 2 wewnętrzne) i dodatkowo np. pięć elementów podszewki oraz szyjąc tak szeroki wybór rozmiarówki, nie jest możliwe poprawne proporcjonalne odwzorowanie wszystkich tych części.

Wykorzystując technologię i własne doświadczenie odpowiednio stopniujemy szablon (wszystkie części tkaniny, podszewki, klejki i flizeliny), nadając reguły, które nakazują powiększanie się elementu w większych rozmiarach (np. że dany punkt ramienia ma poszerzyć się o 0,5 cm oraz powiększyć się do góry o 0,15 cm). Po wystopniowaniu wszystkich elementów sprawdzamy czy każda wspólna część w poszczególnych rozmiarach będzie zgodna. Może okazać się, że odcinek, który był poprawny w rozmiarze bazowym w rozmiarach skrajnych może różnić się nawet o kilka centymetrów! Szczególnie ważne jest to przy elementach w podkroju rękawa. Następnie należy sprawdzić także wspólne nacinki technologiczne w poszczególnych rozmiarach. 

W momencie gdy cały krój jest poprawnie wykonany możemy przekazać go do produkcji. 

PRZESZYCIE ŻAKIETU I POPRAWKI

Każdy nowy model rozpoczynamy od uszycia tylko jednej sztuki, aby sprawdzić czy na pewno wszystkie elementy zostały zaprojektowane prawidłowo, a co najważniejsze czy końcowy projekt prezentuje się idealnie na sylwetce. 

Po przeszyciu mierzymy żakiet i sprawdzamy czy podoba nam się efekt finalny fasonu. Często zdarza się, że decydujemy się na drobne poprawki, czyli przesunięcie cięcia lub zwiększenie/powiększenie danego elementu nawet tylko o 2-3 mm tak aby żakiet prezentował się jak najlepiej.

Ewentualne zmiany nanosimy na projekt. Po czym ponownie sprawdzamy czy wszystkie elementy ze sobą pasują.

W momencie zaakceptowania modelu przeszywamy także kilka innych rozmiarów, aby sprawdzić poprawność stopniowania. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności akceptujemy całkowicie projekt i rozpoczynamy proces produkcji. 

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci proces w jaki sposób projektujemy nasze ubrania. Stworzenie nowego projektu jest bardzo czasochłonne i wymagające. Na przykładzie żakietu należy sprawdzić nawet ponad 4000 tysiące (cztery tysiące!) elementów, które mogą wpłynąć na efekt finalny. 

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem o materiałach, które używamy do produkcji naszych ubrań (kliknij tutaj). 

Pełny proces produkcji jak powstają nasze produkty można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *