„Piątek z Modą” #10: Rodzaje sylwetek damskich

W tym artykule chciałbym opisać 5 najpopularniejszych rodzajów sylwetek damskich. Warto poznać charakterystykę każdego z typów.

To właśnie rodzaj sylwetki, a nie rozmiar determinuje fasony, które będą najlepiej pasowały.

Sylwetka klepsydry

Sylwetka klepsydry charakteryzuje się dużym wcięciem w talii oraz biodrami niewiele szerszymi niż obwód klatki piersiowej. Kobiety o takiej budowie ciała mają największy wybór modeli ubrań, w których będą wyglądały dobrze.

Warto wybierać fasony taliowane. Dekolt V (w serek), amerykański czy kopertowy będzie świetnym rozwiązaniem podkreślający biust. Sukienki i spódnice mogą być zarówno ołówkowe jak i rozkloszowane.

Nie zalecane są ubrania „oversize”, które odwróconą uwagę od kobiecych kształtów.

Sylwetka gruszki

Sylwetka gruszki posiada widocznie zarysowaną talię i biodra znacznie szersze niż obwód klatki piersiowej – od 6 do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Im większa różnica pomiędzy górną a dolną częścią ciała, tym bardziej należy zwrócić uwagę na dobór kreacji.

Zadaniem dla gruszki jest poszerzenie ramion. Dekolt półokrągły, łódka, karo czy amerykański podkreśli biust. Żaboty czy kołnierze wiązane, optycznie poszerzą górną część ciała.

Widoczne wcięcie w talii jest dużym atutem, który także warto podkreślić. Ze względu na szersze biodra warto wybrać modele rozkloszowane albo dwuczęściowe: garsonki, kostiumy damskie czy komplety ze spódnicami.

Sylwetka jabłka

Kobiety z sylwetką jabłka posiadają górną i dolną część ciała w podobnym rozmiarze, jednak z proporcjonalnie dużym obwodem w talii.

Nie jest zalecane podkreślanie talii, dlatego warto wybierać modele proste (nietaliowane) lub oversize. Cięcia i wzory pionowe wydłużą i wyszczuplą sylwetkę. Dekolt w serek czy amerykański będzie tutaj idealnym rozwiązaniem.

Sylwetka odwróconego trójkąta

Sylwetka odwróconego trójkąta charakteryzuje się szerszą górną częścią ciała.

Kobiety z tym typem budowy powinny przenieść uwagę na talię i biodra.

Polecam szczególnie sukienki rozkloszowane czy z baskinkami. Dekolty w serek czy kopertowy będą się dobrze prezentowały.

Panie z sylwetką odwróconego trójkąta muszą uważać na zbyt ołówkowe spódnice czy sukienki.

Sylwetka cegły

Sylwetka cegły charakteryzuje się mało widocznym zarysowaniem w talii, a biodra i klatka piersiowa są podobnej wielkości.

Warto skupić się na podkreśleniu talii, dzięki czemu sylwetka wizualnie nabierze kształtów klepsydry.

Dekolt serek czy amerykański odwróci uwagę od szerszych ramion. Dobrym rozwiązaniem jest wybór spódnic ołówkowych z podwyższonym stanem. Sukienki kopertowe czy z różnego rodzajami paskami będą strzałem w dziesiątkę.

 

W rzeczywistości istnieje więcej rodzajów sylwetek niż wyżej wymienione, nie mniej są to podstawowe typy.

W kolejnych tygodniach „Piątku z Modą” będę chciał bardziej zgłębić tematy związane z poszczególnymi sylwetkami. Cały cykl „Piątek z Modą” można przeczytać tutaj >>

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *